Uczniowie klasy 5 OSM I st.  uczestniczyli w projekcie pt. CLIMATE AVENGERS realizowanym w ramach programu  eTwinning wraz ze szkołami z Francji, Belgii i Turcji. Uczniowie wymieniali się wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi ochrony naszej planety doskonaląc przy tym język angielski oraz przygotowali mnóstwo prac artystycznych, piosenek oraz prezentacji zachęcających do troski o nasz wspólny dom - ZIEMIĘ. Wszystko to pod okiem p. Małgorzaty Filip - koordynatora przedsięwzięcia.

flis

Ocalić od zapomnienia

Kolejny zabytkowy nagrobek na Starym Cmentarzu w Rzeszowie poddany renowacji ze środków budżetu Miasta Rzeszowa.

Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie znajduje się grób Henryka Stroki, urodzonego w 1839 r. w Bączalu Górnym, w dzisiejszej gminie Skołyszyn, powstańca styczniowego, wielkiego patrioty, nauczyciela języka polskiego, historii i geografii w Seminariach Nauczycielskich w Krakowie i Rzeszowie, poety i pisarza, działacza społecznego i radnego Miasta Rzeszowa. Z inicjatywy Danuty Solarz, radnej Miasta Rzeszowa, został odnowiony jego nagrobek na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.

9 czerwca w podniosłej atmosferze złożone zostały z udziałem młodzieży szkolnej kwiaty na jego grobie. Dr Piotr Szopa z rzeszowskiego Oddziału IPN przybliżył zebranym  historię powstania styczniowego i udział  w nim mieszkańców Podkarpacia. W rzeszowskim Urban Lab zorganizowane zostało spotkanie  poświęcone pamięci Henryka Stroki, które zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna i Okolicy im. Edwarda Wojtunia, którzy przez lata pamiętali o swoim rodaku – relacjonuje Danuta Solarz.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Społecznych Nr 2 w Rzeszowie, oraz Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie, dla których była to niecodzienna lekcja historii i patriotyzmu.

Okolicznościową gawędę pt. Henryk Stroka – pisarz, poeta i publicysta przedstawił prof. Jan Wolski z Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaś radna Miasta Rzeszowa Grażyna Szarama przypomniała zasługi Henryka Stroki dla szerzenia oświaty w trudnych czasach rozbiorów.

Spotkanie uświetnił występ uczennicy Marty Flis z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie , klasa prof. Małgorzaty Berkowicz.

3 czerwca dzieci z kl. 2 OSM I st. uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez Centrum Medyczne MEDYK. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jura Park w Bałtowie to wymarzone miejsce na wycieczkę. Tam właśnie byli uczniowie 2 i 3 klasy OSM I st. Obejrzeli:Park Dinozaurów, Park Miniatur, Zwierzyniec Dolny i Górny, Prehistoryczne Oceanarium. Nie zabrakło  też zakupu pamiątek i pamiątkowych zdjęć. Wyjazd był udany!

Dzieci z  kl. 2 OSM I st. obchodziły Dzień Dziecka w kinie na filmie pt. "Detektyw Bruno", oraz w klasie grając w gry planszowe. To była świetna zabawa. 

 

 
 

Tym razem wybraliśmy się nie w góry tylko do centrum Polski. Naszym celem była Łódź, spędziliśmy w tym przemysłowym ale ciekawym mieście weekend 7-8 maja  .Spacerowaliśmy słynną ulicą Piotrkowską najdłuższym deptakiem w Polsce . Spotkaliśmy  tam Tuwima ,Rubinsteina ,podaliśmy rękę Misiowi Uszatkowi. Odwiedziliśmy słynne imperium Izraela Poznańskiego zwane Manufakturą, Muzeum Fabryki, Centralne Muzeum Włókiennictwa. Była to bardzo ciekawa i interesująca wycieczka. Warto się tam wybrać.

Zenobia Twardzik

Cieszymy się z kolejnego sukcesu naszych uczniów, w których jak się okazuje drzemią również ogromne pokłady talentu aktorskiego. Ania, Dominika, Emilia, Kacper, Krzysztof i Mateusz – uczniowie kl. V OSM II st. przygotowali zwiastun lektury „Romeo i Julia” i zdobyli główną nagrodę w konkursie „BoOK TRAILER #SFILMUJMY LEKTURĘ" organizowanym przez Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa w Rzeszowie. Gratulujemy!
Z niecierpliwością czekamy na premierę filmu :)
 

Solidarni z Ukrainą pomagamy jak umiemy i możemy

W związku z wydarzeniami na Ukrainie czyli atakiem Rosji i rozpoczęciem zmasowanych działań zbrojnych młodzież Zespołu Szkół Muzycznych zorganizowana przez Samorząd Szkolny podjęła symboliczne działania poprzez przywitanie wiosny kwiatami w barwach narodowych Ukrainy oraz humanitarne wsparcie dla poszkodowanych w wojnie.

Samorząd Szkolny zaangażował społeczność szkolną w kwestę w ramach programu Pomagam Rzeszów , której patronowała Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie.
W ramach zbiórki do puszek przedstawiciele samorządu zebrali sumę 2314,50 na terenie szkoły.

Samorząd Szkolny w ramach pomocy humanitarnej organizował również zbiórkę rzeczową, której głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rzeszowie.
Akcja zaowocowała licznymi darami ze strony uczniów i rodziców którzy ochoczo odpowiedzieli na potrzeby pokrzywdzonych przynosząc żywność, leki, odzież i artykuły przemysłowe

Z związku z wojną Caritas w całej Polsce, zgodnie z apelem abp. Stanisława Gądeckiego zorganizowała pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przy zaangażowaniu Samorządu Szkolnego powstały paczki, które przekazano poszkodowanym.

Podziękowania dla ludzi dobrej woli za wszelaką pomoc realizowaną przy zorganizowanych przedsięwzięciach na terenie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie i w akcjach powiązanych społeczności szkolnej poza jej obrębem.

SEDRECZNIE DZIĘKUJEMY

Samorząd Szkolny pod opieką Magdaleny Marek – Rajtar

© 2017 Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. All Rights Reserved.