Wokalistyka

„Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi –
Ci nigdy nie śpiewają… „

Johann Wolfgang von Goethe

Wydział Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia istnieje od początku powstania szkoły, tj. od roku 1953. Przygotowuje do zawodu muzyk – wokalista.

W trakcie czterech lat nauki kształci wokalistów w zakresie klasycznego śpiewu solowego, przygotowując ich do studiów i konkursów. Minimalny wiek kandydata na wydział wokalny to 15 latmaksymalny 21. Nauka na wydziale to nie tylko kształcenie głosu.

Przedmioty, które obowiązują ucznia wydziału wokalnego:

• śpiew solowy
  • kształcenie słuchu
  • czytanie nut głosem
  • zasady muzyki y elementami edzcji nut
  • historia muzyki
  • harmonia
  • formy muzyczne
  • dykcja i recytacja
  • rytmika
  • zespół wokalny
  • chór
  • fortepian

Uczniowie wydziału prezentują swoje umiejętności na popisach szkolnych, koncertach środowiskowych, występują w przedstawieniach, biorą udział w konkursach.

Ważnym przedsięwzięciem wydziału wokalnego jest Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Barbary Kostrzewskiej.

kostrzewska

W ramach konkursu odbywają się także seminaria prowadzone przez wybitnych pedagogów śpiewu. Poruszane są tematy dotyczące zagadnień wokalnych, sposobu kształcenia głosu itp.

W Jury Konkursu zasiadali dotychczas:

• prof. Jan Ballarin ( AM Katowice )
  • prof. Michalina Growiec ( AM Katowice )
  • prof. Piotr Kusiewicz ( AM Gdańsk )
  • prof. Alicja Słowakiewicz ( AM Katowice )
  • prof. Anna Szałyga – Kuźma ( IM Rzeszów )
  • prof. Barbara Ewa Werner ( AM Wrocław )

Od początku istnienia, wydział wokalny tworzyli wspaniali pedagodzy – wokaliści:

• mgr Anna Budzińska
  • mgr Lubomiła Bukowska
  • mgr Bartłomiej Bukowski
  • mgr Jakub Gąska
  • mgr Beata Graziadio
  • mgr Elżbieta Mach
  • mgr Maria Michułowicz
  • dr Stanisława Mikołajczyk – Madej
  • mgr Włodzimierz Polatyński
  • dr Anna Szałyga – Kuźma
  • mgr Marta Złotnicka
  • mgr Lesław Żółty
  • mgr Teresa Puc – j. włoski.

Obecną Kadrę Pedagogiczną Wydziału Wokalnego tworzą:

• mgr Dominika Celińska – Głogowska (lider i opiekun wydziału wokalnego)- śpiew, emisja głosu
  • mgr Krzysztof Michalski - śpiew
  • mgr Jerzy Czosnyka – dykcja i recytacja

Przez wiele lat wydział wokalny wykształcił wielu wybitnych śpiewaków, absolwentów Akademii Muzycznych w Polsce i za granicą, którzy obecnie stanowią czołówkę teatrów operowych. Oto nazwiska niektórych z nich:

• Robert Gierlach
  • Bernadetta Głąb - Grabias
  • Joanna Kata
  • Iwona Leśniowska
  • Kamil Pękala
  • Joanna Ruszała
  • Paweł Skałuba
  • Bartosz Urbanowicz

Wielu absolwentów jest aktualnie studentami Akademii Muzycznych w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu.  Również inni uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1, kształcący się na wydziale instrumentalnym, sympatyzowali z wydziałem wokalnym co w konsekwencji zaowocowało studiami na wydziałach wokalnych.