Biblioteka

Biblioteka czynna:

Poniedziałek      7:30 - 13:30
Wtorek               11:00 - 17:00
Środa                  7:30 - 13:30
Czwartek            7:30 - 13:30
Piątek                 7:30 - 13:30

Bibliotekę prowadzi mgr Danuta Kisiel

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

,,Dlaczego warto czytać? - to prezentacje multimedialne w wykonaniu uczniów - powstały przy współpracy biblioteki z nauczycielem informatyki.

23 prezentacje zachęcające do czytania są do obejrzenia w bibliotece szkolnej.

 

Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju czytelnictwa 2.0, biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowości wydawnicze oraz chętnie czytane przez uczniów książki i lektury z zakresu szkoły podstawowej. Zakupiono 189 pozycji. Współpracując z nauczycielami przeprowadzono projekty czytelnicze z wykorzystaniem nowego księgozbioru biblioteki w róznych grupach wiekowych. 

LEKTURY INSPIRUJĄ…   Lektury nie tylko opowiadają historie – często staja się impulsem do działania. Inspirują do podejmowania wyzwań, pobudzają kreatywność.

Oto przykłady realizacji projektu:

  •  ,, UCZTA BOGÓW"

Omawiając mity greckie uczniowie kl. V poznali sylwetki bogów i herosów, których przedstawili we współczesnym wydaniu projektując ciekawe stroje i przygotowując scenki z mitologii. Cała klasa uczestniczyła w ,,Uczcie bogów”- uczniowie wcielili się wspaniale w role mitycznych bogów. Teraz na pewno lepiej ich zapamiętają.

 

Nie zabrakło dobrego humoru

 

  • Tworzono  LAPBOOKI...

Uczniowie kl. VI po przeczytaniu ,,Hobbita” J.R.R Tolkiena wykonali Lapbooki – to bardzo atrakcyjny i kreatywny sposób na przybliżenie postaci i losów bohaterów oraz na podsumowanie lektury. To była też twórcza praca w grupach.

 

  

  •    Była prawdziwa lekcja KLEKSOGRAFII

Czwartoklasiści powtórzyli lekcję kleksografii z Akademii Pana Kleksa, tworzyli kleksy, które przybierały kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci oraz układali pasujące historyjki i wierszyki, zorganizowali wystawę.

 

Dnia 09.12.2024r w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece - oddział dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie, odbyło się spotkanie z cyklu "Odkrywajmy Europę! Przystanek Węgry!".

Warsztaty dla uczniów Szkoły Muzycznej Rzeszowie przeprowadziła Pani J. Sowińska z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić i poszerzyć wiedzę o innych narodach i kulturach a w szczególności o Węgrzech, ponieważ obecnie dobiega końca Węgierska Prezydencja w Unii Europejskiej.
Serdecznie dziękujemy za wizytę wj Bibliotece!
 
 
 

 

Uczniowie kl. IV OSM Ist. uczestniczyli w spotkaniu z Markiem Kamińskim - podróżnikiem, polarnikiem, filozofem, uczestnikiem wypraw w różne zakątki świata.

Spotkanie to odbyło się w Oddziale Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie dnia 20.11.2014r.

 Uczniowie słuchali opowieści z podróży oraz fragmentu książki "Marek - chłopiec, który miał marzenia". zadawali pytania i rozmawiali, oglądali zdjęcia i książki podróżnicze autorstwa Marka Kamińskiego. Mieli też możliwość opowiedzieć o swoich marzeniach, o tym co jest dla nich ważne.

Dziękujemy za miłe spotkanie!

 

Było bardzo ciekawie...

 

Dnia 18. 11 2024r został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny organizowany przez bibliotekę szkolną i świetlicę pt. ,,Moja ulubiona postać z bajki” a realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Cele konkursu:

  • • promocja aktywności czytelniczej
  • • zainteresowanie i poznawanie literatury bajkowej
  • • kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich
  • • rozbudzenie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
  • • wzmacnianie wiary we własne możliwości
  • • rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych
  • • popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym

Prace wykonane na konkurs zostały ocenione przez niezależne jury. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci bajek i książek oraz słodkości. Dzieci prezentowały swoje prace zachęcając innych do poznania losów bohaterów, potem prace zaprezentowano na przygotowanej wystawie.

Uczniowie klas I-III odwiedzili teatr Maska i uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Brzydkie kaczątko” opracowanym na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Spektakl „Brzydkie Kaczątko" jest poetycką historią o tolerancji oraz akceptacji siebie i innych.

Dzieci z zainteresowaniem przeżywały każdą scenę i z wrażliwością reagowały na muzykę inspirowaną odgłosami Natury i „Czterema porami roku" A. Vivaldiego.

Po powrocie do szkoły uczniowie wskazywali rożnice między tekstem baśni a jej adaptacją. Bardzo nam się to podobało.


 

Jest to święto wszystkich bajkowych postaci z bajek czy baśni zarówno tych czytanych jak i oglądanych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka.

 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada - patronuje mu Walt Disney, chyba najbardziej znany na świecie producent bajek.

Święto to jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów szkoły, dlatego też nasza biblioteka szkolna przygotowała szereg konkursów, quizów i zagadek z książką - bajką w tle.

Dzieci z klas I-III w tym dniu  choć na chwilę stawały się bohaterami ulubionych bajek. Były piękne stroje i prezentacje postaci w wykonaniu uczniów, prace plastyczne, słodkości i pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie a dzieciom za fajne i pomysłowe role.

,,Czytanie na dywanie” – projekt czytelniczy realizowany w świetlicy szkolnej.

Dzieci ze skupieniem słuchają czytane przez nauczyciela bajki i opowiastki lub samodzielnie je czytają.

 

 

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 

Program ten ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, uatrakcyjnienie księgozbioru, wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej.

Dzięki udziałowi w tym programie, w bieżącym roku szkolnym, biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowości wydawnicze oraz chętnie czytane przez uczniów książki i lektury w związku z tym uczniowie będą mogli brać udział w różnych projektach edukacyjnych i konkursach związanych z czytelnictwem.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do odwiedzania naszej biblioteki…

Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek obchodzone 10 października.

W tym roku biblioteka szkolna postanowiła włączyć się do akcji CAŁA POLSKA GRA W PLANSZÓWKI.

Uczniowie mogli zagrać w ulubione gry na godzinach wychowawczych i lekcjach bibliotecznych a dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w ,,Maratonie Planszówkowym''. Była to dla wszystkich nie tylko świetna zabawa w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy, ale  też wspaniała lekcja m.in. planowania, przewidywania, spostrzegawczości, ale też stosowania zasad fair play.

,,Maraton Planszówkowy" najmłodszych....

 

© 2017 Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. All Rights Reserved.