- Biblioteka
- Odsłony: 48
,,Fotki z życia biblioteki..."
Uczniowie chętnie odwiedzają bibliotekę aby wypożyczyć nuty czy książki, ale też przyjemnie i twórczo spędzić tu czas.
Biblioteka czynna:
Poniedziałek 11:30 - 17:30
Wtorek 7:30 - 13:30
Środa 7:30 - 13:30
Czwartek 7:30 - 13:30
Piątek 11:30 - 17:30
Bibliotekę prowadzi mgr Danuta Kisiel
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uczniowie chętnie odwiedzają bibliotekę aby wypożyczyć nuty czy książki, ale też przyjemnie i twórczo spędzić tu czas.
Zachęcaj swoje dziecko do czytania, ponieważ czytanie:
Obecnie Biblioteka wspólnie z Radą Rodziców realizuje akcję czytelniczą, której celem jest poszerzenie zbioru lektur oraz tworzenie tzw. regału bookcrossingowego znajdującego się na terenie szkoły.
Akcja ma na celu łatwy dostęp do ciekawych książek, komiksów i bajek będących do dyspozycji w wolnym czasie dla uczniów. Zapraszamy do udziału....
Czytanie uzależnia
Nie ulega wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Mimo tego, statystyki dotyczące naszego zainteresowania książkami nie wyglądają obiecująco. Pokazują bowiem, że większość z nas zamiast książki woli sięgnąć po telefon czy laptopa. Jednak to właśnie tradycyjne czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek. Jakie inne korzyści płyną z czytania?
Większy zasób słownictwa. Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym
dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka. Lepsza pamięć. Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć
Redukcja stresu. Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzemy książkę, która naprawdę nas interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybierzmy powieści — ułatwi to zasypianie.
Pogłębianie wiedzy. Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.
Garść inspiracji. Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.
Rozwijanie wrażliwości. Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.
Zwiększenie zdolności analitycznych. Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. Pamiętajmy, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.
Poprawa pisania. Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.
Kształtowanie osobowości. Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe, może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.
Zaangażowanie w życie społeczne. Według badań, ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.
Oprac. Na podst.artykułu „Uzależnienie od książek”Sylwia Chutnik
Dlaczego ważne jest czytanie ?
Neurologia daje odpowiedź: bo mózg jak mięśnie potrzebuje gimnastyki
Czytanie:
Stymuluje umysł. Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.
Uspokaja. Jakkolwiek irytowałyby cię współmałżonek, szef czy sąsiedzi , wszystko dosłownie w jednej chwili zniknie ci z horyzontu, kiedy tylko zagłębiasz się w dobrze napisaną powieść. Dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex mierzył, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem rozmaitych aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające. Czytanie obniżało poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.).
Acrobat eBook Reader |
rozbudowana wersja programu Acrobat Reader. Wzbogacona m. in. o możliwości wprowadzania notatek i zakładek do przeglądanego tekstu. |
Acrobat Reader |
podstawowy program do odczytu plików w formacie PDF - produkt firmy Adobe Systems. |
Biblioteka sieciowa |
udostępnione w Internecie zasoby tekstów elektronicznych. Istnieją dwa warianty bibliotek sieciowych: z możliwością pobrania pliku na własny komputer, bądź też jedynie udostępniające tekst bezpośrednio z Internetu. |
CoolType |
technologia firmy Adobe Systems poprawiająca czytelność czcionek na monitorach LCD. Analogiczna do systemu ClearType firmy Microsoft. |
Czytniki eBooków |
wyspecjalizowane urządzenia służące wyłącznie do zapisywania i odczytywania cyfrowego tekstu. Za pomocą tzw. "książki matki" sprowadza się z internetu wybraną książkę zapisaną w formacie przeznaczonym dla określonego urządzenia. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona oferta wydawnicza. |
Digital Rights Management |
system ochrony dokumentów cyfrowych polegający przede wszystkim na przypisaniu pliku z tekstem do określonego przy zamówieniu komputera. |
Digitalizacja zbiorów |
zapisywanie książek i innych materiałów bibliotecznych (zwłaszcza szczególnej wartości) w postaci cyfrowej na nośnikach elektronicznych - CD-ROM, DVD itp. |
eBook |
książka elektroniczna (od ang. electronic book) Czytaj więcej: Słownik terminów związanych z książką elektroniczną
Słownik bibliotecznySłownik pojęć bibliotecznych akcydens – druk okolicznościowy, użytkowy lub informacyjny (np.: ulotka, kalendarz, instrukcja, program, formularz, bilet, karta pocztowa, prospekt) nie będący książką ani czasopismem almanach – rocznik zawierający kalendarium wzbogacone informacjami lub poradami, czasem krótkimi opowiadaniami oraz materiałami o charakterze kronikarskim lub antologia zawierająca materiały z jednej dziedziny sztuki lub nauki, których wspólną cechą jest czas powstawania adnotacja - krótka informacja o treści i przeznaczeniu książki - może znajdować się na skrzydełku obwoluty na ostatniej stronie okładki lub na odwrocie karty tytułowej.
Biblioteka - Materiały cz. IIHistoria e-książki, czyli 40 lat minęło
No właśnie, niewiele osób jeszcze o tym wie, że książka elektroniczna w tym roku ukończy 40 lat. Dla wielu z nas e-książka pojawiła się wtedy, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Kindle, albo gdy na targach książki dotknęliśmy czytnika eClicto lub też gdy pobraliśmy na telefon aplikację Nexto. Być może są tacy, którzy chcą wymazać z pamięci te nieszczególne chwile spędzone z e-książkami w czasach, gdy były zwykłymi dokumentami w formacie Word, co więcej – sprawiającymi same kłopoty i, oczywiście, nie wyświetlającymi polskich znaków.
Biblioteka - Materiały cz. IDrodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele. Poniżej przedstawiam aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych e-booków oraz audiobooków: |