Instrumenty dęte perkusja akordeon

PROTOKÓŁ Z WARSZTATÓW OBOJOWO – KLARNETOWYCH

PRZEPROWADZONYCH W DNIU 30.11.2017 r.

W ZSM NR 1 W RZESZOWIE

W dniu 30.11.2017 r. w ZSM nr 1 w Rzeszowie odbyły się warsztaty obojowo – klarnetowe.
Zajęcia prowadzili prof. dr hab. Marek Mleczko z Akademii Muzycznej w Krakowie ( obój) oraz prof. AM dr hab. Roman Widaszek z Akademii Muzycznej w Katowicach ( klarnet). Warsztaty odbyły się w godzinach 14.00 – 18.00. Zajęcia prowadzone były na zasadzie
„Lekcji otwartych”. W warsztatach uczestniczyło 16 nauczycieli i 28 uczniów z 10 różnych szkół muzycznych I i II stopnia z obszaru województwa podkarpackiego. Warsztaty zakończyły się koncertem, którego wykonawcami byli obecni uczniowie w/w profesorów,
a pochodzących z naszego regionu.

Warsztatom towarzyszyła wystawa jednego z największych w Polsce dystrybutorów instrumentów i akcesoriów „ Serwis instrumentów dętych drewnianych Piotra Śmietany”
z Katowic.

Organizatorem i opiekunem całego przedsięwzięcia był Robert Mosior - nauczyciel ZSM nr 1
w Rzeszowie.

Sekcja instrumentów dętych, akordeonu i perkusji jest jedną z najbardziej rozbudowanych w naszej Szkole.
W jej skład wchodzą:

• instrumenty dęte drewniane – flet, obój, klarnet, saksofon, fagot,
  • instrumenty dęte blaszane – trąbka, waltornia, puzon, tuba,
  • akordeon,
  • perkusja.

Rozpoczynając naukę w klasie I OSM I st. (poziom podstawowy) można wybrać następujące instrumenty dęte: flet, klarnet, saksofon, trąbkę, waltornię oraz perkusję i akordeon. Istnieje możliwość kontynuacji gry na wspomnianych instrumentach w OSM lub SM II st.
Pozostałe instrumenty (obój, fagot, saksofon, puzon, tuba) przeznaczone są dla uczniów kończących I st. lub uczniów klasy pierwszej II st.

Nauczyciele naszej sekcji posiadają wieloletnią praktykę pedagogiczną. Wszyscy są czynnymi instrumentalistami koncertującymi zarówno solowo jak również w zespołach kameralnych czy orkiestrze Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

Nauczyciel naszej sekcji (często wraz z uczniami) uczestniczą w seminariach, kursach i warsztatach organizowanych przez ośrodki muzyczne na terenie całego kraju. Daje to możliwość poznania nowych metod nauczania i  wymiany spostrzeżeń z innymi nauczycielami.
Również w naszej szkole co roku organizowane są   seminaria, pozwalające w szerszym stopniu uczestniczyć w nich nauczycielom i uczniom  naszej sekcji.

W poprzednich latach udało nam się zaprosić do udziału w warsztatach i seminariach takie autorytety jak:

• prof. zw. dr hab. Bogdan Dowlasz
  • prof. Elżbieta Dastych – Szwarc – UMCF Warszawa