Ocalić od zapomnienia... Henryka Strokę

flis

Ocalić od zapomnienia

Kolejny zabytkowy nagrobek na Starym Cmentarzu w Rzeszowie poddany renowacji ze środków budżetu Miasta Rzeszowa.

Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie znajduje się grób Henryka Stroki, urodzonego w 1839 r. w Bączalu Górnym, w dzisiejszej gminie Skołyszyn, powstańca styczniowego, wielkiego patrioty, nauczyciela języka polskiego, historii i geografii w Seminariach Nauczycielskich w Krakowie i Rzeszowie, poety i pisarza, działacza społecznego i radnego Miasta Rzeszowa. Z inicjatywy Danuty Solarz, radnej Miasta Rzeszowa, został odnowiony jego nagrobek na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.

9 czerwca w podniosłej atmosferze złożone zostały z udziałem młodzieży szkolnej kwiaty na jego grobie. Dr Piotr Szopa z rzeszowskiego Oddziału IPN przybliżył zebranym  historię powstania styczniowego i udział  w nim mieszkańców Podkarpacia. W rzeszowskim Urban Lab zorganizowane zostało spotkanie  poświęcone pamięci Henryka Stroki, które zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna i Okolicy im. Edwarda Wojtunia, którzy przez lata pamiętali o swoim rodaku – relacjonuje Danuta Solarz.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Społecznych Nr 2 w Rzeszowie, oraz Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie, dla których była to niecodzienna lekcja historii i patriotyzmu.

Okolicznościową gawędę pt. Henryk Stroka – pisarz, poeta i publicysta przedstawił prof. Jan Wolski z Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaś radna Miasta Rzeszowa Grażyna Szarama przypomniała zasługi Henryka Stroki dla szerzenia oświaty w trudnych czasach rozbiorów.

Spotkanie uświetnił występ uczennicy Marty Flis z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie , klasa prof. Małgorzaty Berkowicz.

© 2017 Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. All Rights Reserved.