„Marzy mi się taki sposób kształcenia muzycznego,
w którym ciało ludzkie samo przez się będzie grało
bezpośrednią rolę między dźwiękiem a myślą,
stanie się po prostu instrumentem do wyrażania naszych wrażeń.”
„Ważne jest, aby odczuwać muzykę,
przyjmować ją wewnętrznie,
łączyć się z nią duszą i ciałem,
słuchać jej nie tylko uszami lecz całą swoją istotą”
EMIL JAQUES DALCROZE 1865 – 1950
Wydział Rytmiki przy Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 skończył właśnie 60 lat. Jest jedynym takim wydziałem na terenie województwa podkarpackiego w szkołach muzycznych II st. Został powołany w roku 1958 z inicjatywy ówczesnych dyrektorów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. – T. Czapli i K. Fica oraz nauczycielki W. Mikułowej. Była to sekcja na wydziale Wychowania Muzycznego. Kształciła przyszłe kadry nauczycielskie dla szkół i ognisk muzycznych.
W 1975 r. Rytmika zaistniała w Państwowym Liceum Muzycznym, które zostało utworzone obok Państwowej Szkole Muzycznej II st. W 1978 r. powstaje samodzielny WYDZIAŁ RYTMIKI w PLM i PSM II st. W latach dziewięćdziesiątych dzięki staraniom Urszuli Nawojskiej, sekcja została objęta patronatem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wydział ten do dnia dzisiejszego kształci przyszłych nauczycieli rytmiki, którzy z powodzeniem po ukończeniu wyższych studiów pracują w kraju i poza jego granicami. Są bardzo cenionymi kandydatami na studia w polskich i zagranicznych uczelniach muzycznych, na które dostają się w najwyższymi lokatami. Do dnia dzisiejszego PSM II st. ukończyło 78 absolwentów a OSM II st. 155 absolwentów.
Nauka na wydziale rytmiki rozwija wszechstronnie naszych uczniów. Od kandydatów wymagana jest umiejętność gry na fortepianie na poziomie podstawowej szkoły muzycznej oraz predyspozycje ruchowe, które sprawdzane są podczas egzaminów wstępnych. Nauka trwa 6 lat i obejmuje następujące przedmioty zawodowe:
- rytmika
- improwizacja fortepianowa
- fortepian
- technika ruchu
- zespół rytmiki
- metodyka nauczania rytmiki
Nasi uczniowie prezentują swoje umiejętności na popisach sekcyjnych, koncertach szkolnych oraz koncertach dla społeczności lokalnej i miasta, a także na koncercie dyplomowym. Mają również możliwość odbycia praktyk pedagogicznych w OSM II st. wchodzącej w skład ZSM Nr 1. Poznają też wykładowców polskich uczelni muzycznych na seminariach i warsztatach organizowanych dla nich w naszej szkole. Gościli u nas:
- prof. Monika Skazińska - AM Poznań
- prof. Barbara Ostrowska - AM Łódź
- prof. Barbara Bernacka - AM Warszawa
- prof. Bożena Opolska - Targosz - AM Kraków
- prof. Małgorzata Berent – Kupsik - AM Poznań
- prof. Szabolsc Esztényi - AM Warszawa
- prof. Anetta Pasternak - AM Katowice
- dr Anna Lipiec - AM Katowice
- prof. Anna Waluga - AM Katowice
- dr Grażyna Darłak - AM Katowice
- mgr Taida Wiśniewska - AM Gdańsk
- prof. AM dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz - AM Łódź
- dr Barbara Dominiak - AM Łódź
Od lewej stoją: T. Gajda, B. Podzis, A. Buda, U. Najwoska, M. Berent-Kupsik (AM Poznań),
S. Łukasz-Kruczek, B. Kotwasińska, B. Brzozowska
![]() |
![]() |
![]() |
Kilka zdjęć z odnowionej w 2016 r. sali nr 1