Instrumenty smyczkowe i gitara

Sekcja Smyczkowa – jak potocznie się ją określa – w naszej szkole obejmuje pięć specjalności (instrumentów) Na niektórych naukę można podjąć już od pierwszej klasy szkoły podstawowej (Skrzypce, wiolonczela, kontrabas i gitara) a na altówce edukację zaczyna się od szkoły II stopnia.

Na wszystkich specjalnościach zajęcia dydaktyczne prowadzi wykwalifikowana kadra, składająca się z nauczycieli stosunkowo młodych, posiadających już spore doświadczenie, zapał, kreatywność oraz dobry kontakt z uczniami.

Większość nauczycieli to członkowie Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, Zarówno członkowie orkiestry jak i nauczyciele nie grający w niej na co dzień występują w małych kameralnych zespołach, łącząc różne instrumenty jak np. Skrzypce z gitarą oraz ze śpiewem solowym, czy skrzypce z fortepianem.
Nauczyciele koncertują zarówno w szkole jak i na estradach pozaszkolnych, na terenie województwa i poza nim.

Jeszcze inni realizują się twórczo poprzez np. lutnictwo [budowę instrumentów] w tym przypadku gitar.
Wszyscy nauczyciele nie stronią też od wspólnych występów ze swoimi uczniami najczęściej podczas popisów szkolnych.

W naszej sekcji ogromną wagę staramy się przywiązywać do koncertowania, na każdym szczeblu: od popisów klasowych – klasy jednego nauczyciela bądź łączonych, poprzez cenione i coraz popularniejsze w szkole – popisy sekcyjne, aż do nowopowstałych cykli koncertów „Młodzi Wirtuozi” czy solowych Recitali w wykonaniu naszych najzdolniejszych uczniów.
Takich koncertów i audycji w każdym semestrze odbywa się ok. 10!

Wybitni uczniowie biorą też udział w koncertach z udziałem orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej (Koncert Dyplomantów).

Również dla najmłodszych naszych talentów przewidziana jest dodatkowa formuła koncertów z cyklu „Bardzo Młodzi Wirtuozi”.
Daje to możliwości nabywania cennego doświadczenia estradowego od najmłodszych lat, nawet już w I semestrze klasy pierwszej (jeśli chodzi o gitarę) oraz tak ważnego dla starszych uczniów „ogrania się” w kontekście udziałów konkursach pozaszkolnych.

Orkiestra szkolna

Choć w skład orkiestry wchodzą także przedstawiciele innych sekcji, to jednak prowadzona przez naszego nauczyciela – skrzypka Roberta  Naściszewskiego [na co dzień koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej] – orkiestra stała się ostatnio ozdobą wielu prestiżowych koncertów i uroczystości i to nie tylko szkolnych. Chętnie występują w niej sami nauczyciele!

Swoim brzmieniem i dojrzałością gry może zadowolić nawet co bardziej wybrednych melomanów, zyskując coraz większą popularność i prestiż nie tylko wśród uczniów naszej szkoły!

Doskonalenie - seminaria

Aby zapewnić taki standard Kształcenia nasi nauczyciele [także i uczniowie] systematycznie doskonalą swoje umiejętności i uzupełniają wiedzę w ramach licznych seminariów i kursów, w których niemal wszyscy biorą udział przy okazji uczestnictwa w rozmaitych imprezach poza szkolnych, ale także i w ramach sekcji, gdzie przy wsparciu Szkoły jak i Fundacji Szkolnictwa Muzycznego staramy się każdego roku organizować Seminaria o zasięgu regionalnym dla różnych instrumentów.