O przyjęcie do klasy pierwszej  Państwowej Szkoły Muzycznej II st. mogą ubiegać się kandydaci, którzy ukończyli 10 rok życia, a nie przekroczyli 23 roku życia. W przypadku kandydatów na wydział wokalny wymagane jest ukończenie 15 lat.

Uczniowie mają możliwość nauki w następujących SPECJALNOŚCIACH:

• INSTRUMENTALISTYKA:
    fortepian, organy,
    skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara,
    flet, obój, klarnet, saksofon, fagot,
    trąbka, waltornia, puzon, tuba, akordeon, perkusja,
  • RYTMIKA
  • WOKALISTYKA

• wypełniony kwestionariusz
  • podanie o przyjęcie do szkoły
  • kserokopie dokumentów świadczących o osiągnięciach (dyplomy, nagrody...)
  • zaświadczenie lekarskie *

* kandydaci na instrumenty dęte dołączają zaświadczenie lekarskie od pulmunologa stwierdzające brak przeciwwskazań do nauki gry
* kandydaci na rytmikę - od ortopedy i foniatry (laryngologa)
* na wydział wokalny - od foniatry i audiologa

EGZAMIN

Do PSM II st. egzamin składa się z dwóch etapów.

Etap I - obejmuje konkursowy egzamin z gry na instrumencie, dla rytmiczek - sprawdzenie predyspozycji ruchowo - muzycznych oraz umiejętności gry na fortepianie w zakresie ustalonym przez zespół kwalifikacyjny, dla wokalistów - stwierdzenie przydatności do kształcenia w oparciu o prezentację przygoto­wanego przez kandydata programu, którego wykonanie pozwala ocenić walory głosowe, muzykalność, dykcję i predyspozycje sceniczne. Minimalna punktacja dopuszczająca do etapu II  wynosi 15 w skali 25 punktowej.

Etap II - obejmuje pisemny sprawdzian umiejętności z kształcenia słuchu, zasad muzyki oraz audycji muzycznych w zakresie programu ostatnich klas szkół muzycznych  I st. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku ze sprawdzianu, kandydat składa egzamin ustny. Minimalna punktacja warunkująca uzyskanie pozytywnego wyniku z etapu II  wynosi 15 w skali 25 punktowej.

O miejscu na liście decyduje liczba punktów otrzymana jako średnia arytmetyczna punktacji z obydwu etapów. W przypadku uzyskania przez kandydatów jedna­kowej ilości punków o miejscu na liście decyduje punktacja z pierwszego etapu .

W indywidualnych przypadkach kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza. Wymagania oraz szczegółowe informacje dla kandydatów do klas wyższych dostępne są w sekretariacie szkoły.

Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły wraz z członkami komisji lub przewodniczącymi zespołów kwalifikacyjnych na podstawie wyników egzaminów.