O przyjęcie do klasy pierwszej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. mogą ubiegać się kandydaci, którzy w danym roku kalendarzowym kończą nie więcej niż 14 lat. Wniosek o przyjęcie do OSM II st. należy złożyć w terminie określonym przez Dyrektora. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy szóstej szkoły podstawowej lub klasy szóstej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st.
Uczniowie mają możliwość nauki w następujących SPECJALNOŚCIACH:
- INSTRUMENTALISTYKA:
fortepian, organy,
skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara,
flet, obój, klarnet, saksofon, fagot,
trąbka, waltornia, puzon, tuba, akordeon, perkusja, - INSTRUMENTALISTYKA JAZZOWA:
trąbka, saksofon, puzon,
fortepian, kontrabas, perkusja - RYTMIKA
DOKUMENTY
- wypełniony kwestionariusz
- podanie o przyjęcie do szkoły
- kserokopie dokumentów świadczących o osiągnięciach (dyplomy, nagrody...)
- wyciąg ocen z I półrocza klasy 6 szkoły podstawowej i aktualnej klasy szkoły muzycznej
- jedna fotografia
- zaświadczenie lekarskie *
* kandydaci na instrumenty dęte dołączają zaświadczenie lekarskie od pulmunologa stwierdzające brak przeciwwskazań do nauki gry
* kandydaci na rytmikę - od ortopedy i foniatry (laryngologa)
EGZAMINY
Do OSM II st. egzamin składa się z dwóch etapów.
Etap I - obejmuje konkursowy egzamin gry na instrumencie, a dla rytmiczek sprawdzenie predyspozycji ruchowo-muzycznych oraz umiejętności gry na fortepianie w zakresie programu klasy szóstej szkół muzycznych I st. W specjalności instrumentalistyka jazzowa należy dodatkowo wykonać dwa utwory jazzowe. Minimalna punktacja dopuszczająca do etapu II wynosi 15 w skali 25 punktowej.
Etap II - obejmuje pisemny sprawdzian umiejętności z kształcenia słuchu i zasad muzyki oraz audycji muzycznych w zakresie programu ostatnich klas szkół muzycznych I st., a dla kandydatów na instrumentalistykę jazzową dodatkowo przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną z zakresu ogólnej orientacji w stylach, kierunkach i wykonawcach muzyki jazzowej. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku ze sprawdzianu, kandydat składa egzamin ustny. Minimalna punktacja warunkująca uzyskanie pozytywnego wyniku z etapu II wynosi 15 w skali 25 punktowej.
O miejscu na liście decyduje liczba punktów otrzymana jako średnia arytmetyczna punktacji z obydwu etapów. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej ilości punków o miejscu na liście decyduje punktacja z pierwszego etapu.
W indywidualnych przypadkach kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza. Wymagania oraz szczegółowe informacje dla kandydatów do klas wyższych dostępne są w sekretariacie szkoły.
Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły wraz z członkami komisji lub przewodniczącymi zespołów kwalifikacyjnych na podstawie wyników egzaminów. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie ogólne – także na podstawie przedstawionego przez kandydata świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy szkoły, do której uczęszczał i znajomości języka niemieckiego oraz języka angielskiego.