O przyjęcie do klasy pierwszej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. mogą ubiegać się kandydaci, którzy nie przekroczyli 14 roku życia oraz posiadają świadectwo ukończenia klasy 6 OSM I st. lub szkoły muzycznej I st. i 6 klasy szkoły podstawowej.

Uczniowie mają możliwość nauki w następujących SPECJALNOŚCIACH:

• INSTRUMENTALISTYKA:
    fortepian, organy,
    skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara,
    flet, obój, klarnet, saksofon, fagot,
    trąbka, waltornia, puzon, tuba, akordeon, perkusja,
  • INSTRUMENTALISTYKA JAZZOWA (od roku szkolnego 2015/2016):
    trąbka, saksofon, puzon,
    fortepian, kontrabas, perkusja
  • RYTMIKA

• wypełniony kwestionariusz
  • kserokopie dokumentów świadczących o osiągnięciach (dyplomy, nagrody...)
  • wyciąg ocen z I półrocza klasy VI szkoły podstawowej i aktualnej klasy szkoły muzycznej
  • zaświadczenie lekarskie *

* kandydaci na instrumenty dęte dołączają zaświadczenie lekarskie od pulmunologa stwierdzające brak przeciwwskazań do nauki gry
* kandydaci na rytmikę - od ortopedy i foniatry (laryngologa)

EGZAMINY

Do OSM II st. egzamin składa się z dwóch etapów.

Etap I - obejmuje konkursowy egzamin gry na instrumencie, a dla rytmiczek sprawdzenie predyspozycji ruchowo-muzycznych oraz umiejętności gry na fortepianie w zakresie programu klasy szóstej szkół muzycznych I st. W specjalności instrumentalistyka jazzowa należy dodatkowo wykonać dwa utwory jazzowe. Minimalna punktacja dopuszczająca do etapu II  wynosi 15 w skali 25 punktowej.

Etap II - obejmuje pisemny sprawdzian umiejętności z kształcenia słuchu i zasad muzyki oraz audycji muzycznych w zakresie programu ostatnich klas szkół muzycznych I st., a dla kandydatów na instrumentalistykę jazzową dodatkowo przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną z zakresu ogólnej orientacji w stylach, kierunkach i wykonawcach muzyki jazzowej. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku ze sprawdzianu, kandydat składa egzamin ustny. Minimalna punktacja warunkująca uzyskanie pozytywnego wyniku z etapu II  wynosi 15 w skali 25 punktowej.

O miejscu na liście decyduje liczba punktów otrzymana jako średnia arytmetyczna punktacji z obydwu etapów. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej ilości punków o miejscu na liście decyduje punktacja z pierwszego etapu.

W indywidualnych przypadkach kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza. Wymagania oraz szczegółowe informacje dla kandydatów do klas wyższych dostępne są w sekretariacie szkoły.

Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły wraz z członkami komisji lub przewodniczącymi zespołów kwalifikacyjnych na podstawie wyników egzaminów. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie ogólne – także na podstawie przedstawionego przez kandydata świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy szkoły, do której uczęszczał i znajomości języka niemieckiego oraz języka angielskiego.