Motywacja – Ćwiczenia

Powinienem, muszę, nie chcę

Ogromny odsetek ludzi zapytany, dlaczego robi to, co robi odpowiada: Bo powinienem iść i to załatwić, muszę to zrobić. Źródło ich motywacji jest na zewnątrz, żyją w powinności i przymuszeniu. Najmniej w swoim życiu mają sformułowań: Wybieram, że…, chcę aby…., bardzo chcę. Zadaj sobie pytanie, co dominuje w Twoim życiu, a co chcesz, aby dominowało? Powinienem, Muszę mogę, czy Wybieram, Chcę, Bardzo chcę. 

 1. Zrób listę rzeczy, które: 
 • Powinieneś robić…
 • Musisz robić…
 • Możesz robić…
 • Wybierasz, aby robić…
 • Chcesz robić…
 • Bardzo chcesz robić…
 1. Sprawdź, co dominuje: Powinienem/muszę, czy Wybieram/Chcę? 
 2. Co chcesz zmienić? Gdybyś mógł przenieść się do równoległego świata, który może być taki, jaki Ty chcesz, żeby był, to co konkretnie postanawiasz zmienić?

Rodzaje motywacji:

Motywacja wewnętrzna- jest odpowiedzialna za samo działanie i czerpanie przyjemności z tego działania; kierując się nią mamy pewność, że przyczyną działania jest ochota do tego; odpowiada ona za nasz rozwój. Motywacja wewnętrzna to osobiste pragnienia, interesy, samorealizacja.

Motywacja zewnętrzna- jest ukierunkowana na realizacje czynności ze względu na czekającą nas nagrodę po jej wykonaniu np. kiedy dziecko uczy się, bo rodzice dają mu za dobre oceny pewną kwotę pieniędzy.

Ćwiczenie: Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

 • motywacja wewnętrzna

Wypisz 3 powody, dla których chcesz zwiększyć poczucie własnej wartości: (skup się na potrzebach, ciekawości, przyjemności):

 • motywacja zewnętrzna

Wypisz 3 powody, dla których ktoś inny chciałby aby Twoje poczucie własnej wartości wzrosło:

© 2017 Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. All Rights Reserved.