Instrumenty smyczkowe i gitara

Sekcja Smyczkowa w naszej szkole obejmuje pięć specjalności (instrumentów) Na wszystkich instrumentach naukę można podjąć już od pierwszej klasy szkoły I stopnia (OSM I st.) (Skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas i gitara).

Na wszystkich specjalnościach zajęcia dydaktyczne prowadzi wykwalifikowana kadra, składająca się z nauczycieli stosunkowo młodych, posiadających już spore doświadczenie, zapał, kreatywność oraz dobry kontakt z uczniami.

Większość nauczycieli to członkowie Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, Zarówno członkowie orkiestry jak i nauczyciele nie grający w niej na co dzień występują w małych kameralnych zespołach, łącząc różne instrumenty jak np. Skrzypce z gitarą oraz ze śpiewem solowym, czy skrzypce z fortepianem.
Nauczyciele koncertują zarówno w szkole jak i na estradach pozaszkolnych, na terenie województwa i poza nim.

Jeszcze inni realizują się twórczo poprzez np. lutnictwo [budowę instrumentów] w tym przypadku gitar.
Wszyscy nauczyciele nie stronią też od wspólnych występów ze swoimi uczniami najczęściej podczas popisów szkolnych.

W naszej sekcji ogromną wagę staramy się przywiązywać do koncertowania, na każdym szczeblu, począwszy od popisów klasowych – klasy jednego nauczyciela bądź łączonych, poprzez cenione i bardzo popularne w szkole – popisy sekcyjne, aż do nowopowstałych cykli koncertów „Młodzi Wirtuozi” czy solowych Recitali w wykonaniu naszych najzdolniejszych uczniów.
Takich koncertów i audycji w każdym semestrze odbywa się ok. 10!

Wybitni uczniowie biorą też udział w koncertach z udziałem orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej (Koncert Dyplomantów).

Również dla najmłodszych naszych talentów przewidziana jest dodatkowa formuła koncertów z cyklu „Bardzo Młodzi Wirtuozi”.
Daje to możliwości nabywania cennego doświadczenia estradowego od najmłodszych lat, nawet już w I semestrze klasy pierwszej (jeśli chodzi o gitarę) oraz tak ważnego dla starszych uczniów „ogrania się” w kontekście udziałów konkursach pozaszkolnych.

Orkiestra szkolna

Choć w skład orkiestry wchodzą także przedstawiciele innych sekcji, to jednak prowadzona przez naszego nauczyciela – skrzypka Roberta  Naściszewskiego [na co dzień koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej] – orkiestra stała się ostatnio ozdobą wielu prestiżowych koncertów i uroczystości, jak np.: Koncert "Młodzież naszemu miastu" odbywający się co roku w sali dużej Filharmonii Podkarpackiej. Chętnie występują w niej sami nauczyciele!

Swoim brzmieniem i dojrzałością gry może zadowolić nawet bardziej wybrednych melomanów, zyskując coraz większą popularność i prestiż nie tylko wśród uczniów naszej szkoły!

Doskonalenie - seminaria

Aby zapewnić wysoki standard Kształcenia, nasi nauczyciele systematycznie doskonalą swoje umiejętności i uzupełniają wiedzę w ramach licznych seminariów i kursów, organizowanych w ramach Sekcji w naszej szkole, oraz przy okazji uczestnictwa w rozmaitych imprezach - konkursach, przeglądach, przesłuchaniach poza szkolnych. Przy wsparciu Szkoły jak i Fundacji Szkolnictwa Muzycznego staramy się każdego roku organizować Seminaria o zasięgu regionalnym dla różnych instrumentów. W ostatnich latach gościliśmy wybitnych pedagogów i artystów jak choćby: Prof. Urszulę Marciniec - AM Wrocław (Wiolonczela), Prof. Marcin Baranowski - AM Poznań (Skrzypce), dr hab. Marcin Murawski - AM Poznań (Altówka), Prof. Ryszard Bałauszko - UMFC (gitara) Warszawa, Mgr Anna Gutowska - UMiSD Wiedeń (Skrzypce), Mgr Grzegorz Frankowski - PSM Kraków (Kontrabas), dr Maciej Staszewski - AM Łódź (gitara)