Słownik pojęć bibliotecznych

akcydens – druk okolicznościowy, użytkowy lub informacyjny (np.: ulotka, kalendarz, instrukcja, program, formularz, bilet, karta pocztowa, prospekt) nie będący książką ani czasopismem

almanach – rocznik zawierający kalendarium wzbogacone informacjami lub poradami, czasem krótkimi opowiadaniami oraz materiałami o charakterze kronikarskim lub antologia zawierająca materiały z jednej dziedziny sztuki lub nauki, których wspólną cechą jest czas powstawania

adnotacja - krótka informacja o treści i przeznaczeniu książki - może znajdować się na skrzydełku obwoluty na ostatniej stronie okładki lub na odwrocie karty tytułowej.

Historia e-książki, czyli 40 lat minęło

No właśnie, niewiele osób jeszcze o tym wie, że książka elektroniczna w tym roku ukończy 40 lat.

Dla wielu z nas e-książka pojawiła się wtedy, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Kindle, albo gdy na targach książki dotknęliśmy czytnika eClicto lub też gdy pobraliśmy na telefon aplikację Nexto.

Być może są tacy, którzy chcą wymazać z pamięci te nieszczególne chwile spędzone z e-książkami w czasach, gdy były zwykłymi dokumentami w formacie Word, co więcej – sprawiającymi same kłopoty i, oczywiście, nie wyświetlającymi polskich znaków.

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele.

Ze względu  na ograniczenie pracy biblioteki szkolnej spowodowanej epidemią koronawirusa , chcę poinformować o możliwościach korzystania z propozycji darmowych książek, szczególnie lektur.

Poniżej przedstawiam aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych  i innych źródeł darmowych e-booków oraz audiobooków: