ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2017 13:42

Sekcja fortepianu i organów

opracował: Grzegorz Łobaza

O NAS

Sekcja Fortepianu i Organów, to najliczniejsza sekcja w naszej szkole – skupia około 20 nauczycieli, którzy w codziennej pracy wspierają uczniów wiedzą i doświadczeniem.

Pracownicy tej sekcji to doświadczeni pedagodzy – również nauczyciele akademiccy. Wśród nich są także muzycy koncertujący, zarówno jako soliści jak i kameraliści.

Nauczyciele fortepianu, oprócz zajęć z instrumentu głównego, prowadzą naukę tego przedmiotu na wydziale rytmiki, a także lekcje fortepianu obowiązującego dla uczniów innych sekcji.

Nauczyciele naszej sekcji stykają się w swojej pracy ze wszystkimi uczniami naszej szkoły.

W skład sekcji wchodzą także akompaniatorzy, którzy współpracują z uczniami innych sekcji szkoły. Dzięki ich pracy uczniowie mogą w sposób profesjonalny przygotować się do przesłuchań, egzaminów, popisów, konkursów, zdobywać na nich nagrody, wyróżnienia, czy tytuły laureatów.

Organizujemy popisy, koncerty - także koncerty zewnętrzne, w których uczniowie naszej sekcji biorą udział.

Nauczyciele przedmiotu głównego przygotowują uczniów do konkursów, przesłuchań.

Do chwili obecnej możemy poszczycić się licznymi osiągnięciami naszych młodych pianistów w tego typu imprezach.

Dbamy również o ciągłe podnoszenie jakości naszej pracy. Regularnie zapraszamy do współpracy znanych, doświadczonych pedagogów z całej Polski, którzy prowadzą w naszej szkole seminaria i warsztaty dla uczniów i nauczycieli z naszej szkoły i regionu. Byli to m.in.:

• dr Beata Bilińska.

• prof. Leszek Kędracki

• prof. Janusz Skowron

• prof. Andrzej Tatarski

• prof. Edward Wolanin

Spotkania z wybitnymi pianistami pozwalają nauczycielom wzbogacać swój warsztat metodyczny, a uczniom zdobywać nowe doświadczenia i wiadomości.

Oprócz warsztatów organizowanych w naszej szkole, nasi nauczyciele i uczniowie biorą udział w warsztatach i seminariach, organizowanych przez inne placówki artystyczne w całej Polsce.

Nasi absolwenci studiowali i studiują m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Bydgoszczy.

Sekcja Fortepianu i Organów to także klasa organów, w której pedagodzy przygotowują uczniów do studiów muzycznych. Klasę organów tworzy dwóch pedagogów, uczniowie poznają literaturę organową, biorą udział w popisach szkolnych, występują także w koncertach organowych i kameralnych organizowanych w kościołach.

Biorą udział w przesłuchaniach makroregionalnych, w których otrzymują wysokie punktacje. Uczniowie brali udział w konkursach w Krakowie, Krasnobrodzie, Białymstoku – gdzie otrzymywali wysokie punktacje, wyróżnienia.

Każdego roku  klasa organów organizuje seminaria organowe, które prowadzą wybitni wirtuozi i pedagodzy t.j.:

• prof. Magdalena Czajka

mgr Agnieszka Zaborniak
dr Tomasz Zając  - organy

w górę

Częstochowa, kurs organowy z prof. Davidem Titteringtonem 5-6 10 2010 r.

Udział w kursie organowym - Bydgoszcz 1-6 07 2007 r.

Wycieczka do muzeum organów i świątyń w Katowicach 13 06 2006 r.

Wycieczka do muzeum organów w Katowicach 06 05 2009 r.

Nasi absolwenci studiowali i studiują w uczelniach muzycznych w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, Wrocławiu.

Podsumowując – Sekcja Fortepianu i Organów działa niezwykle aktywnie, nasi pedagodzy otaczają uczniów serdeczną opieką oraz  troszczą się o ich rozwój artystyczny.

aktualizacja: Barbara Kotwasińska & Marcin Puto